Amphenol ICC (FCI) BTFW30R-3RBTE1LF
Part No.:
BTFW30R-3RBTE1LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Category:
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudBTFW30R-3RBTE1LF.pdf
Description:
CONN RCPT 30POS R/A SMD TIN
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Series:
BTFW
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Connector Type:
Receptacle, Outer Shroud Contacts
Number of Positions:
30
Pitch:
0.039" (1.00mm)
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Surface Mount, Right Angle
Features:
Board Guide, Solder Retention
Contact Finish:
Tin
Contact Finish Thickness:
Mated Stacking Heights:
Height Above Board:
0.299" (7.60mm)
Datasheet:
1. How to order BTFW30R-3RBTE1LF on Chuangxin Cloud?
3. Are the BTFW30R-3RBTE1LF price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BTFW30R-3RBTE1LF?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BTFW30R-3RDA7MLF BTFW30R-3RBTGE4LF BTFW30R-3RSTE1LF BTFW30R-3RBTE1LF BTFW30R-3RD7LF
Part Number BTFW30R-3RDA7MLF BTFW30R-3RBTGE4LF BTFW30R-3RSTE1LF BTFW30R-3RBTE1LF BTFW30R-3RD7LF
Series BTFW BTFW BTFW BTFW BTFW
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Number of Positions 30 30 30 30 30
Pitch 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm)
Number of Rows 2 2 2 2 2
Contact Finish Tin Tin Tin Tin Tin
Height Above Board 0.299" (7.60mm) 0.299" (7.60mm) 0.299" (7.60mm) 0.299" (7.60mm) 0.299" (7.60mm)