Toshiba Semiconductor and Storage TCR2EN28,LF(SE
Part No.:
TCR2EN28,LF(SE
Manufacturer:
Toshiba Semiconductor and Storage
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
4-XFDFN Exposed Pad
Datasheet:
Chuangxin CloudTCR2EN28,LF(SE.pdf
Description:
LDO REG VOUT=2.8V IOUT=200MA
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
4-XFDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.21V @ 150mA
Current - Output:
200mA
Current - Quiescent (Iq):
60 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
4-SDFN (0.8x0.8)
Datasheet:
1. How to order TCR2EN28,LF(SE on Chuangxin Cloud?
3. Are the TCR2EN28,LF(SE price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TCR2EN28,LF(SE?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TCR2EN28,LF(SE TCR2EN285,LF(SE TCR2EN285,LF TCR2EN28,LF
Part Number TCR2EN28,LF(SE TCR2EN285,LF(SE TCR2EN285,LF TCR2EN28,LF
Series - - - -
Package/Case 4-XFDFN Exposed Pad 4-XFDFN Exposed Pad 4-XFDFN Exposed Pad 4-XFDFN Exposed Pad
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active
Output Configuration Positive Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 5.5V 5.5V 5.5V 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V 2.8V 2.8V 2.8V
Voltage - Output (Max) - - - -
Voltage Dropout (Max) 0.21V @ 150mA 0.21V @ 150mA 0.21V @ 150mA 0.21V @ 150mA
Current - Output 200mA 200mA 200mA 200mA
Current - Quiescent (Iq) 60 µA 60 µA 60 µA 60 µA
Current - Supply (Max) - - - -
PSRR - - - -
Control Features Enable Enable Enable Enable
Protection Features Over Current Over Current Over Current Over Current
Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C