Toshiba Semiconductor and Storage TCR2EN285,LF(SE
Part No.:
TCR2EN285,LF(SE
Datasheet:
Chuangxin CloudTCR2EN285,LF(SE.pdf
Description:
LDO REG VOUT=2.85V IOUT=200MA
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.85V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.21V @ 150mA
Current - Output:
200mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Datasheet:
1. How to order TCR2EN285,LF(SE on Chuangxin Cloud?
3. Are the TCR2EN285,LF(SE price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TCR2EN285,LF(SE?
Image TCR2EN285,LF(SE TCR2EN285,LF
Part Number TCR2EN285,LF(SE TCR2EN285,LF
Manufacturer Toshiba Semiconductor and Storage Toshiba Semiconductor and Storage
Series - -
Package/Case 4-XFDFN Exposed Pad 4-XFDFN Exposed Pad
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Output Configuration Positive Positive
Output Type Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1
Voltage - Input (Max) 5.5V 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.85V 2.85V
Voltage - Output (Max) - -
Voltage Dropout (Max) 0.21V @ 150mA 0.21V @ 150mA
Current - Output 200mA 200mA
Current - Quiescent (Iq) 60 µA 60 µA
Current - Supply (Max) - -
PSRR - -
Control Features Enable Enable
Protection Features Over Current Over Current
Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C