Toshiba Semiconductor and Storage TCR2EN28,LF
Part No.:
TCR2EN28,LF
Package:
4-XFDFN Exposed Pad
Datasheet:
Chuangxin CloudTCR2EN28,LF.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 200MA 4SDFN
Series:
TCR2EN
Package/Case:
4-XFDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.21V @ 150mA
Current - Output:
200mA
PSRR:
73dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Supplier Device Package:
4-SDFN (0.8x0.8)
Datasheet:
Chuangxin CloudTCR2EN28,LF.pdf
1. How to order TCR2EN28,LF on Chuangxin Cloud?
3. Are the TCR2EN28,LF price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TCR2EN28,LF?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TCR2EN28,LF.
Image TCR2EN28,LF(SE TCR2EN285,LF(SE TCR2EN285,LF TCR2EN28,LF
Part Number TCR2EN28,LF(SE TCR2EN285,LF(SE TCR2EN285,LF TCR2EN28,LF
Series TCR2EN TCR2EN TCR2EN TCR2EN
Package/Case 4-XFDFN Exposed Pad 4-XFDFN Exposed Pad 4-XFDFN Exposed Pad 4-XFDFN Exposed Pad
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active
Output Configuration Positive Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 5.5V 5.5V 5.5V 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V 2.8V 2.8V 2.8V
Voltage - Output (Max) - - - -
Voltage Dropout (Max) 0.21V @ 150mA 0.21V @ 150mA 0.21V @ 150mA 0.21V @ 150mA
Current - Output 200mA 200mA 200mA 200mA
Current - Quiescent (Iq) 60 µA 60 µA 60 µA 60 µA
Current - Supply (Max) - - - -
PSRR 73dB (1kHz) 73dB (1kHz) 73dB (1kHz) 73dB (1kHz)
Control Features Enable Enable Enable Enable
Protection Features Over Current Over Current Over Current Over Current
Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C