Micro Commercial Co SMBJ8.5CA-TP
Part No.:
SMBJ8.5CA-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJ8.5CA-TP.pdf
Description:
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC DO214AA
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
8.5V
Voltage - Breakdown (Min):
9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
41.7A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Datasheet:
1. How to order SMBJ8.5CA-TP on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMBJ8.5CA-TP price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMBJ8.5CA-TP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMBJ8.5CA-TP.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMBJ8.5CA-TP SMBJ85A-TP SMBJ85CA-TP SMBJ8.0A-TP SMBJ8.5A-TP
Part Number SMBJ8.5CA-TP SMBJ85A-TP SMBJ85CA-TP SMBJ8.0A-TP SMBJ8.5A-TP
Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
Series - - - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
Bidirectional Channels 1 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 8.5V 8.5V 8.5V 8.5V 8.5V
Voltage - Breakdown (Min) 9.44V 9.44V 9.44V 9.44V 9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 14.4V 14.4V 14.4V 14.4V 14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 41.7A 41.7A 41.7A 41.7A 41.7A
Power - Peak Pulse 600W 600W 600W 600W 600W