Micro Commercial Co SMBJ85CA-TP
Part No.:
SMBJ85CA-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJ85CA-TP.pdf
Description:
TVS DIODE 85VWM 137VC DO214AA
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
85V
Voltage - Breakdown (Min):
94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
4.4A
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJ85CA-TP.pdf
1. How to order SMBJ85CA-TP on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMBJ85CA-TP price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMBJ85CA-TP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMBJ85CA-TP.
Image SMBJ85CA-TP SMBJ85CAV-TP SMBJ85CAHE3-TP SMBJ85CAQ-TP
Part Number SMBJ85CA-TP SMBJ85CAV-TP SMBJ85CAHE3-TP SMBJ85CAQ-TP
Manufacturer Micro Commercial Co Micro Commercial Co Micro Commercial Co Micro Commercial Co
Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
Series - - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener
Bidirectional Channels 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 85V 85V 85V 85V
Voltage - Breakdown (Min) 94.4V 94.4V 94.4V 94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 137V 137V 137V 137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 4.4A 4.4A 4.4A 4.4A
Power - Peak Pulse 600W 600W 600W 600W
Power Line Protection No No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ)