Micro Commercial Co SMBJ8.5A-TP
Part No.:
SMBJ8.5A-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJ8.5A-TP.pdf
Description:
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC DO214AA
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
8.5V
Voltage - Breakdown (Min):
9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
41.7A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJ8.5A-TP.pdf
1. How to order SMBJ8.5A-TP on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMBJ8.5A-TP price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMBJ8.5A-TP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMBJ8.5A-TP.
Image SMBJ8.5CA-TP SMBJ85A-TP SMBJ85CA-TP SMBJ8.0A-TP SMBJ8.5A-TP
Part Number SMBJ8.5CA-TP SMBJ85A-TP SMBJ85CA-TP SMBJ8.0A-TP SMBJ8.5A-TP
Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
Series - - - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 8.5V 8.5V 8.5V 8.5V 8.5V
Voltage - Breakdown (Min) 9.44V 9.44V 9.44V 9.44V 9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 14.4V 14.4V 14.4V 14.4V 14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 41.7A 41.7A 41.7A 41.7A 41.7A
Power - Peak Pulse 600W 600W 600W 600W 600W