Recom Power RPA40-11015SFR
Part No.:
RPA40-11015SFR
Datasheet:
Chuangxin CloudRPA40-11015SFR.pdf
Description:
40W DC/DC-CONVERTER 'POWERLINE'
Series:
RPA40-FR (40W)
Voltage - Input (Min):
36V
Voltage - Input (Max):
160V
Voltage - Output 1:
15V
Current - Output (Max):
2.666A
Power (Watts):
40 W
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency:
90%
Datasheet:
1. How to order RPA40-11015SFR on Chuangxin Cloud?
3. Are the RPA40-11015SFR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RPA40-11015SFR?
Image RPA40-11015SFR RPA40-11024SFR RPA40-11012SFR RPA40-11012DFR RPA40-11005SFR
Part Number RPA40-11015SFR RPA40-11024SFR RPA40-11012SFR RPA40-11012DFR RPA40-11005SFR
Manufacturer Recom Power Recom Power Recom Power Recom Power Recom Power
Series RPA40-FR (40W) RPA40-FR (40W) RPA40-FR (40W) RPA40-FR (40W) RPA40-FR (40W)
Number of Outputs 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Min) 36V 36V 36V 36V 36V
Voltage - Input (Max) 160V 160V 160V 160V 160V
Voltage - Output 1 15V 15V 15V 15V 15V
Voltage - Output 4 - - - - -
Current - Output (Max) 2.666A 2.666A 2.666A 2.666A 2.666A
Power (Watts) 40 W 40 W 40 W 40 W 40 W
Voltage - Isolation 3 kV 3 kV 3 kV 3 kV 3 kV
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Features Adjustable Output Adjustable Output Adjustable Output Adjustable Output Adjustable Output
Efficiency 90% 90% 90% 90% 90%