Recom Power RPA40-11005SFR
Part No.:
RPA40-11005SFR
Manufacturer:
Recom Power
Category:
DC DC Converters
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
Chuangxin CloudRPA40-11005SFR.pdf
Description:
40W DC/DC-CONVERTER 'POWERLINE'
Manufacturer:
Recom Power
Series:
RPA40-FR (40W)
Package/Case:
6-DIP Module
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
36V
Voltage - Input (Max):
160V
Voltage - Output 1:
5V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
8A
Power (Watts):
40 W
Voltage - Isolation:
3 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Adjustable Output
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency:
88%
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Control Features:
Approval Agency:
CE, UKCA
Standard Number:
Datasheet:
1. How to order RPA40-11005SFR on Chuangxin Cloud?
3. Are the RPA40-11005SFR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RPA40-11005SFR?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image RPA40-11015SFR RPA40-11024SFR RPA40-11012SFR RPA40-11012DFR RPA40-11005SFR
Part Number RPA40-11015SFR RPA40-11024SFR RPA40-11012SFR RPA40-11012DFR RPA40-11005SFR
Manufacturer Recom Power Recom Power Recom Power Recom Power Recom Power
Series RPA40-FR (40W) RPA40-FR (40W) RPA40-FR (40W) RPA40-FR (40W) RPA40-FR (40W)
Package/Case 6-DIP Module 6-DIP Module 6-DIP Module 6-DIP Module 6-DIP Module
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active Active Active
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
Number of Outputs 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Min) 36V 36V 36V 36V 36V
Voltage - Input (Max) 160V 160V 160V 160V 160V
Voltage - Output 1 5V 5V 5V 5V 5V
Voltage - Output 2 - - - - -
Voltage - Output 3 - - - - -
Voltage - Output 4 - - - - -
Current - Output (Max) 8A 8A 8A 8A 8A
Power (Watts) 40 W 40 W 40 W 40 W 40 W
Voltage - Isolation 3 kV 3 kV 3 kV 3 kV 3 kV
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Features Adjustable Output Adjustable Output Adjustable Output Adjustable Output Adjustable Output
Efficiency 88% 88% 88% 88% 88%