Recom Power RPA40-11012DFR
Part No.:
RPA40-11012DFR
Datasheet:
Chuangxin CloudRPA40-11012DFR.pdf
Description:
40W DC/DC-CONVERTER 'POWERLINE'
Series:
RPA40-FR (40W)
Number of Outputs:
2
Voltage - Input (Min):
36V
Voltage - Input (Max):
160V
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
-12V
Current - Output (Max):
1.666A, 1.666A
Power (Watts):
40 W
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency:
88%
Datasheet:
1. How to order RPA40-11012DFR on Chuangxin Cloud?
3. Are the RPA40-11012DFR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RPA40-11012DFR?
Image RPA40-11015SFR RPA40-11024SFR RPA40-11012SFR RPA40-11012DFR RPA40-11005SFR
Part Number RPA40-11015SFR RPA40-11024SFR RPA40-11012SFR RPA40-11012DFR RPA40-11005SFR
Manufacturer Recom Power Recom Power Recom Power Recom Power Recom Power
Series RPA40-FR (40W) RPA40-FR (40W) RPA40-FR (40W) RPA40-FR (40W) RPA40-FR (40W)
Number of Outputs 2 2 2 2 2
Voltage - Input (Min) 36V 36V 36V 36V 36V
Voltage - Input (Max) 160V 160V 160V 160V 160V
Voltage - Output 1 12V 12V 12V 12V 12V
Voltage - Output 2 -12V -12V -12V -12V -12V
Voltage - Output 3 - - - - -
Voltage - Output 4 - - - - -
Current - Output (Max) 1.666A, 1.666A 1.666A, 1.666A 1.666A, 1.666A 1.666A, 1.666A 1.666A, 1.666A
Power (Watts) 40 W 40 W 40 W 40 W 40 W
Voltage - Isolation 3 kV 3 kV 3 kV 3 kV 3 kV
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Features Adjustable Output Adjustable Output Adjustable Output Adjustable Output Adjustable Output
Efficiency 88% 88% 88% 88% 88%