Microchip Technology PIC18F4331-I/P
Part No.:
PIC18F4331-I/P
Package:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Datasheet:
Chuangxin CloudPIC18F4331-I/P.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 40DIP
Package/Case:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Series:
PIC® 18F
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Programmable:
Verified
Speed:
40MHz
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, LVD, Power Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
36
Program Memory Size:
8KB (4K x 16)
RAM Size:
768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.2V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 9x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Datasheet:
1. How to order PIC18F4331-I/P on Chuangxin Cloud?
3. Are the PIC18F4331-I/P price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PIC18F4331-I/P?
Image PIC18F4331-I/P PIC18F4331-I/PT PIC18F4331-E/PT PIC18F4331T-I/ML PIC18F4331-E/ML
Part Number PIC18F4331-I/P PIC18F4331-I/PT PIC18F4331-E/PT PIC18F4331T-I/ML PIC18F4331-E/ML
Package/Case 40-DIP (0.600", 15.24mm) 40-DIP (0.600", 15.24mm) 40-DIP (0.600", 15.24mm) 40-DIP (0.600", 15.24mm) 40-DIP (0.600", 15.24mm)
Series PIC® 18F PIC® 18F PIC® 18F PIC® 18F PIC® 18F
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active Active Active
Programmable Verified Verified Verified Verified Verified
Core Processor PIC PIC PIC PIC PIC
Core Size 8-Bit 8-Bit 8-Bit 8-Bit 8-Bit
Speed 40MHz 40MHz 40MHz 40MHz 40MHz
Number of I/O 36 36 36 36 36
Program Memory Size 8KB (4K x 16) 8KB (4K x 16) 8KB (4K x 16) 8KB (4K x 16) 8KB (4K x 16)
Program Memory Type FLASH FLASH FLASH FLASH FLASH
EEPROM Size 256 x 8 256 x 8 256 x 8 256 x 8 256 x 8
RAM Size 768 x 8 768 x 8 768 x 8 768 x 8 768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.2V ~ 5.5V 4.2V ~ 5.5V 4.2V ~ 5.5V 4.2V ~ 5.5V 4.2V ~ 5.5V