Microchip Technology PIC18F4331-E/ML
Part No.:
PIC18F4331-E/ML
Package:
44-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
Chuangxin CloudPIC18F4331-E/ML.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44QFN
Package/Case:
44-VQFN Exposed Pad
Series:
PIC® 18F
Product Status:
Obsolete
Speed:
40MHz
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, LVD, Power Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
36
Program Memory Size:
8KB (4K x 16)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.2V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 9x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Datasheet:
1. How to order PIC18F4331-E/ML on Chuangxin Cloud?
3. Are the PIC18F4331-E/ML price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PIC18F4331-E/ML?
Image PIC18F4331-I/P PIC18F4331-I/PT PIC18F4331-E/PT PIC18F4331T-I/ML PIC18F4331-E/ML
Part Number PIC18F4331-I/P PIC18F4331-I/PT PIC18F4331-E/PT PIC18F4331T-I/ML PIC18F4331-E/ML
Series PIC® 18F PIC® 18F PIC® 18F PIC® 18F PIC® 18F
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Programmable Not Verified Not Verified Not Verified Not Verified Not Verified
Core Processor PIC PIC PIC PIC PIC
Core Size 8-Bit 8-Bit 8-Bit 8-Bit 8-Bit
Speed 40MHz 40MHz 40MHz 40MHz 40MHz
Number of I/O 36 36 36 36 36
Program Memory Size 8KB (4K x 16) 8KB (4K x 16) 8KB (4K x 16) 8KB (4K x 16) 8KB (4K x 16)
Program Memory Type FLASH FLASH FLASH FLASH FLASH
EEPROM Size 256 x 8 256 x 8 256 x 8 256 x 8 256 x 8
RAM Size 768 x 8 768 x 8 768 x 8 768 x 8 768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.2V ~ 5.5V 4.2V ~ 5.5V 4.2V ~ 5.5V 4.2V ~ 5.5V 4.2V ~ 5.5V