Microchip Technology PIC18F4331-E/PT
Part No.:
PIC18F4331-E/PT
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
44-TQFP
Datasheet:
Chuangxin CloudPIC18F4331-E/PT.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44TQFP
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
44-TQFP
Series:
PIC® 18F
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Programmable:
Verified
Core Processor:
PIC
Core Size:
8-Bit
Speed:
40MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, LVD, Power Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
36
Program Memory Size:
8KB (4K x 16)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
256 x 8
RAM Size:
768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.2V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 9x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Datasheet:
1. How to order PIC18F4331-E/PT on Chuangxin Cloud?
3. Are the PIC18F4331-E/PT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PIC18F4331-E/PT?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PIC18F4331-I/P PIC18F4331-I/PT PIC18F4331-E/PT PIC18F4331T-I/ML PIC18F4331-E/ML
Part Number PIC18F4331-I/P PIC18F4331-I/PT PIC18F4331-E/PT PIC18F4331T-I/ML PIC18F4331-E/ML
Package/Case 44-TQFP 44-TQFP 44-TQFP 44-TQFP 44-TQFP
Series PIC® 18F PIC® 18F PIC® 18F PIC® 18F PIC® 18F
Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
Product Status Active Active Active Active Active
Programmable Verified Verified Verified Verified Verified
Core Processor PIC PIC PIC PIC PIC
Core Size 8-Bit 8-Bit 8-Bit 8-Bit 8-Bit
Speed 40MHz 40MHz 40MHz 40MHz 40MHz
Number of I/O 36 36 36 36 36
Program Memory Size 8KB (4K x 16) 8KB (4K x 16) 8KB (4K x 16) 8KB (4K x 16) 8KB (4K x 16)
Program Memory Type FLASH FLASH FLASH FLASH FLASH
EEPROM Size 256 x 8 256 x 8 256 x 8 256 x 8 256 x 8
RAM Size 768 x 8 768 x 8 768 x 8 768 x 8 768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.2V ~ 5.5V 4.2V ~ 5.5V 4.2V ~ 5.5V 4.2V ~ 5.5V 4.2V ~ 5.5V