Microchip Technology PIC16LF74-I/PTG
Part No.:
PIC16LF74-I/PTG
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
44-TQFP
Datasheet:
Chuangxin CloudPIC16LF74-I/PTG.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44TQFP
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
44-TQFP
Series:
PIC® 16F
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
PIC
Core Size:
8-Bit
Speed:
20MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
33
Program Memory Size:
7KB (4K x 14)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x8b
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Datasheet:
1. How to order PIC16LF74-I/PTG on Chuangxin Cloud?
3. Are the PIC16LF74-I/PTG price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PIC16LF74-I/PTG?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PIC16LF747-I/P PIC16LF74T-I/PTG PIC16LF74-I/PTG PIC16LF747-I/ML PIC16LF74T-I/PT
Part Number PIC16LF747-I/P PIC16LF74T-I/PTG PIC16LF74-I/PTG PIC16LF747-I/ML PIC16LF74T-I/PT
Package/Case 44-TQFP 44-TQFP 44-TQFP 44-TQFP 44-TQFP
Series PIC® 16F PIC® 16F PIC® 16F PIC® 16F PIC® 16F
Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Programmable Not Verified Not Verified Not Verified Not Verified Not Verified
Core Processor PIC PIC PIC PIC PIC
Core Size 8-Bit 8-Bit 8-Bit 8-Bit 8-Bit
Speed 20MHz 20MHz 20MHz 20MHz 20MHz
Number of I/O 33 33 33 33 33
Program Memory Size 7KB (4K x 14) 7KB (4K x 14) 7KB (4K x 14) 7KB (4K x 14) 7KB (4K x 14)
Program Memory Type FLASH FLASH FLASH FLASH FLASH
EEPROM Size - - - - -
RAM Size 192 x 8 192 x 8 192 x 8 192 x 8 192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V 2V ~ 5.5V 2V ~ 5.5V 2V ~ 5.5V 2V ~ 5.5V