Microchip Technology PIC16LF74T-I/PTG
Part No.:
PIC16LF74T-I/PTG
Package:
44-TQFP
Datasheet:
Chuangxin CloudPIC16LF74T-I/PTG.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44TQFP
Package/Case:
44-TQFP
Series:
PIC® 16F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Speed:
20MHz
Number of I/O:
33
Program Memory Size:
7KB (4K x 14)
RAM Size:
192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x8b
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Datasheet:
1. How to order PIC16LF74T-I/PTG on Chuangxin Cloud?
3. Are the PIC16LF74T-I/PTG price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PIC16LF74T-I/PTG?
Image PIC16LF74T-I/PTG PIC16LF74T-I/PT PIC16LF74T-I/L
Part Number PIC16LF74T-I/PTG PIC16LF74T-I/PT PIC16LF74T-I/L
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case 44-TQFP 44-TQFP 44-TQFP
Series PIC® 16F PIC® 16F PIC® 16F
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete
Programmable Not Verified Not Verified Not Verified
Core Processor PIC PIC PIC
Core Size 8-Bit 8-Bit 8-Bit
Speed 20MHz 20MHz 20MHz
Connectivity I2C, SPI, UART/USART I2C, SPI, UART/USART I2C, SPI, UART/USART
Number of I/O 33 33 33
Program Memory Size 7KB (4K x 14) 7KB (4K x 14) 7KB (4K x 14)
Program Memory Type FLASH FLASH FLASH
EEPROM Size - - -
RAM Size 192 x 8 192 x 8 192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V 2V ~ 5.5V 2V ~ 5.5V
Data Converters A/D 8x8b A/D 8x8b A/D 8x8b
Oscillator Type External External External
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA)