Microchip Technology PIC16LF747-I/P
Part No.:
PIC16LF747-I/P
Package:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Datasheet:
Chuangxin CloudPIC16LF747-I/P.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 40DIP
Package/Case:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Series:
PIC® 16F
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Speed:
10MHz
Number of I/O:
36
Program Memory Size:
7KB (4K x 14)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 14x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Datasheet:
1. How to order PIC16LF747-I/P on Chuangxin Cloud?
3. Are the PIC16LF747-I/P price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PIC16LF747-I/P?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PIC16LF747-I/P PIC16LF747-I/ML PIC16LF747-I/PT
Part Number PIC16LF747-I/P PIC16LF747-I/ML PIC16LF747-I/PT
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case 40-DIP (0.600", 15.24mm) 40-DIP (0.600", 15.24mm) 40-DIP (0.600", 15.24mm)
Series PIC® 16F PIC® 16F PIC® 16F
Packaging Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active
Programmable Not Verified Not Verified Not Verified
Core Processor PIC PIC PIC
Core Size 8-Bit 8-Bit 8-Bit
Speed 10MHz 10MHz 10MHz
Connectivity I2C, SPI, UART/USART I2C, SPI, UART/USART I2C, SPI, UART/USART
Number of I/O 36 36 36
Program Memory Size 7KB (4K x 14) 7KB (4K x 14) 7KB (4K x 14)
Program Memory Type FLASH FLASH FLASH
EEPROM Size - - -
RAM Size 368 x 8 368 x 8 368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V 2V ~ 5.5V 2V ~ 5.5V
Data Converters A/D 14x10b A/D 14x10b A/D 14x10b
Oscillator Type Internal Internal Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA)