MBRF20150CT-Y.pdf
MBRF20150CT-Y.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MBRF20150CT-Y.
| Image |  |
| Part Number | MBRF20150CT | MBRF20150CT-Y | MBRF20150CTH | MBRF20150CTC0 |
| Series | - | - | - | - |
| Packaging | Tube | Tube | Tube | Tube |
| Product Status | Active | Active | Active | Active |
| Technology | Schottky | Schottky | Schottky | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150 V | 150 V | 150 V | 150 V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 20A | 20A | 20A | 20A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 850 mV @ 20 A | 850 mV @ 20 A | 850 mV @ 20 A | 850 mV @ 20 A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | - | - | - |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100 µA @ 150 V | 100 µA @ 150 V | 100 µA @ 150 V | 100 µA @ 150 V |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | -55°C ~ 150°C | -55°C ~ 150°C | -55°C ~ 150°C |