Taiwan Semiconductor Corporation MBRF20150CT
Part No.:
MBRF20150CT
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
Chuangxin CloudMBRF20150CT.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTTKY 150V ITO220AB
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
150 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.05 V @ 20 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 150 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
ITO-220AB
Datasheet:
Chuangxin CloudMBRF20150CT.pdf
1. How to order MBRF20150CT on Chuangxin Cloud?
3. Are the MBRF20150CT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MBRF20150CT?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MBRF20150CT.
Image MBRF20150CT MBRF20150CT-Y MBRF20150CTH MBRF20150CTC0
Part Number MBRF20150CT MBRF20150CT-Y MBRF20150CTH MBRF20150CTC0
Series - - - -
Packaging Tube Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active Active
Technology Schottky Schottky Schottky Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 150 V 150 V 150 V 150 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 20A 20A 20A 20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.05 V @ 20 A 1.05 V @ 20 A 1.05 V @ 20 A 1.05 V @ 20 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 150 V 100 µA @ 150 V 100 µA @ 150 V 100 µA @ 150 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C