MBRF20150CTC0.pdf
MBRF20150CTC0.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MBRF20150CTC0.
| Image |  |
| Part Number | MBRF20150CTC0 |
| Manufacturer | Taiwan Semiconductor Corporation |
| Series | - |
| Package/Case | TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Technology | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150 V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 20A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.05 V @ 20 A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | - |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100 µA @ 150 V |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |