Samtec Inc. HMTMS-102-52-G-S-205
Part No.:
HMTMS-102-52-G-S-205
Datasheet:
Chuangxin CloudHMTMS-102-52-G-S-205.pdf
Description:
CONN HDR .050" 2POS
Pitch - Mating:
0.050" (1.27mm)
Number of Positions:
2
Contact Length - Mating:
0.205" (5.21mm)
Contact Length - Post:
0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length:
0.425" (10.80mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Datasheet:
1. How to order HMTMS-102-52-G-S-205 on Chuangxin Cloud?
3. Are the HMTMS-102-52-G-S-205 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of HMTMS-102-52-G-S-205?
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm) 0.050" (1.27mm) 0.050" (1.27mm) 0.050" (1.27mm) 0.050" (1.27mm)
Number of Positions 2 2 2 2 2
Contact Length - Mating 0.205" (5.21mm) 0.205" (5.21mm) 0.205" (5.21mm) 0.205" (5.21mm) 0.205" (5.21mm)
Contact Length - Post 0.120" (3.05mm) 0.120" (3.05mm) 0.120" (3.05mm) 0.120" (3.05mm) 0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length 0.425" (10.80mm) 0.425" (10.80mm) 0.425" (10.80mm) 0.425" (10.80mm) 0.425" (10.80mm)
Insulation Height 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm)