Samtec Inc. HMTMS-101-25-G-S-125
Part No.:
HMTMS-101-25-G-S-125
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Headers, Male Pins
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudHMTMS-101-25-G-S-125.pdf
Description:
CONN HDR .050" 1POS
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, HMTMS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Header
Contact Type:
Male Pin
Pitch - Mating:
Number of Positions:
1
Number of Rows:
1
Row Spacing - Mating:
Number of Positions Loaded:
All
Style:
Board to Board
Shrouding:
Unshrouded
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Length - Mating:
0.125" (3.18mm)
Contact Length - Post:
0.105" (2.67mm)
Overall Contact Length:
0.330" (8.38mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Shape:
Square
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish - Post:
Gold
Contact Material:
Phosphor Bronze
Insulation Material:
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Features:
Current Rating (Amps):
Datasheet:
1. How to order HMTMS-101-25-G-S-125 on Chuangxin Cloud?
3. Are the HMTMS-101-25-G-S-125 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of HMTMS-101-25-G-S-125?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Manufacturer Samtec Inc. Samtec Inc. Samtec Inc. Samtec Inc. Samtec Inc.
Series Flex Stack, HMTMS Flex Stack, HMTMS Flex Stack, HMTMS Flex Stack, HMTMS Flex Stack, HMTMS
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Connector Type Header Header Header Header Header
Contact Type Male Pin Male Pin Male Pin Male Pin Male Pin
Pitch - Mating - - - - -
Number of Positions 1 1 1 1 1
Number of Rows 1 1 1 1 1
Row Spacing - Mating - - - - -
Number of Positions Loaded All All All All All
Style Board to Board Board to Board Board to Board Board to Board Board to Board
Shrouding Unshrouded Unshrouded Unshrouded Unshrouded Unshrouded
Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Termination Solder Solder Solder Solder Solder
Fastening Type Push-Pull Push-Pull Push-Pull Push-Pull Push-Pull
Contact Length - Mating 0.125" (3.18mm) 0.125" (3.18mm) 0.125" (3.18mm) 0.125" (3.18mm) 0.125" (3.18mm)
Contact Length - Post 0.105" (2.67mm) 0.105" (2.67mm) 0.105" (2.67mm) 0.105" (2.67mm) 0.105" (2.67mm)
Overall Contact Length 0.330" (8.38mm) 0.330" (8.38mm) 0.330" (8.38mm) 0.330" (8.38mm) 0.330" (8.38mm)
Insulation Height 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm)