Samtec Inc. HMTMS-102-51-S-S-140
Part No.:
HMTMS-102-51-S-S-140
Datasheet:
Chuangxin CloudHMTMS-102-51-S-S-140.pdf
Description:
CONN HDR .050" 2POS
Pitch - Mating:
0.050" (1.27mm)
Number of Positions:
2
Contact Length - Mating:
0.140" (3.56mm)
Contact Length - Post:
0.170" (4.32mm)
Overall Contact Length:
0.410" (10.41mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post:
Tin
Datasheet:
1. How to order HMTMS-102-51-S-S-140 on Chuangxin Cloud?
3. Are the HMTMS-102-51-S-S-140 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of HMTMS-102-51-S-S-140?
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm) 0.050" (1.27mm) 0.050" (1.27mm) 0.050" (1.27mm) 0.050" (1.27mm)
Number of Positions 2 2 2 2 2
Contact Length - Mating 0.140" (3.56mm) 0.140" (3.56mm) 0.140" (3.56mm) 0.140" (3.56mm) 0.140" (3.56mm)
Contact Length - Post 0.170" (4.32mm) 0.170" (4.32mm) 0.170" (4.32mm) 0.170" (4.32mm) 0.170" (4.32mm)
Overall Contact Length 0.410" (10.41mm) 0.410" (10.41mm) 0.410" (10.41mm) 0.410" (10.41mm) 0.410" (10.41mm)
Insulation Height 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm)