Cosel USA, Inc. CHS4004824-R
Part No.:
CHS4004824-R
Datasheet:
Chuangxin CloudCHS4004824-R.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 24V 396W
Series:
CHS (400W)
Voltage - Input (Min):
36V
Voltage - Input (Max):
76V
Voltage - Output 1:
24V
Current - Output (Max):
16.5A
Power (Watts):
396 W
Voltage - Isolation:
2.25 kV
Features:
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
94.5%
Control Features:
Enable, Active High
Datasheet:
1. How to order CHS4004824-R on Chuangxin Cloud?
3. Are the CHS4004824-R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CHS4004824-R?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CHS4004824-R.
Image CHS4004824 CHS4004824-L2 CHS4004824-R CHS4004824-L5 CHS4004824-U
Part Number CHS4004824 CHS4004824-L2 CHS4004824-R CHS4004824-L5 CHS4004824-U
Manufacturer Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc.
Series CHS (400W) CHS (400W) CHS (400W) CHS (400W) CHS (400W)
Number of Outputs 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Min) 36V 36V 36V 36V 36V
Voltage - Input (Max) 76V 76V 76V 76V 76V
Voltage - Output 1 24V 24V 24V 24V 24V
Voltage - Output 4 - - - - -
Current - Output (Max) 16.5A 16.5A 16.5A 16.5A 16.5A
Power (Watts) 396 W 396 W 396 W 396 W 396 W
Voltage - Isolation 2.25 kV 2.25 kV 2.25 kV 2.25 kV 2.25 kV
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Efficiency 94.5% 94.5% 94.5% 94.5% 94.5%