Cosel USA, Inc. CHS4004824-L5
Part No.:
CHS4004824-L5
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
Quarter Brick
Datasheet:
Chuangxin CloudCHS4004824-L5.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 24V 396W
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
Series:
CHS (400W)
Package/Case:
Quarter Brick
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
36V
Voltage - Input (Max):
76V
Voltage - Output 1:
24V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
16.5A
Power (Watts):
396 W
Voltage - Isolation:
2.25 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Adjustable Output, Remote Sense
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
94.5%
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Control Features:
Enable, Active Low
Approval Agency:
CE, cURus, TUV
Standard Number:
Datasheet:
1. How to order CHS4004824-L5 on Chuangxin Cloud?
3. Are the CHS4004824-L5 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CHS4004824-L5?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CHS4004824-L5.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CHS4004824 CHS4004824-L2 CHS4004824-R CHS4004824-L5 CHS4004824-U
Part Number CHS4004824 CHS4004824-L2 CHS4004824-R CHS4004824-L5 CHS4004824-U
Manufacturer Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc.
Series CHS (400W) CHS (400W) CHS (400W) CHS (400W) CHS (400W)
Package/Case Quarter Brick Quarter Brick Quarter Brick Quarter Brick Quarter Brick
Packaging Box Box Box Box Box
Product Status Active Active Active Active Active
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
Number of Outputs 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Min) 36V 36V 36V 36V 36V
Voltage - Input (Max) 76V 76V 76V 76V 76V
Voltage - Output 1 24V 24V 24V 24V 24V
Voltage - Output 2 - - - - -
Voltage - Output 3 - - - - -
Voltage - Output 4 - - - - -
Current - Output (Max) 16.5A 16.5A 16.5A 16.5A 16.5A
Power (Watts) 396 W 396 W 396 W 396 W 396 W
Voltage - Isolation 2.25 kV 2.25 kV 2.25 kV 2.25 kV 2.25 kV
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Efficiency 94.5% 94.5% 94.5% 94.5% 94.5%