Cosel USA, Inc. CHS4004824
Part No.:
CHS4004824
Datasheet:
Chuangxin CloudCHS4004824.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 24V 396W
Series:
CHS (400W)
Voltage - Input (Min):
36V
Voltage - Input (Max):
76V
Voltage - Output 1:
24V
Current - Output (Max):
16.5A
Power (Watts):
396 W
Voltage - Isolation:
2.25 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
94.5%
Datasheet:
Chuangxin CloudCHS4004824.pdf
1. How to order CHS4004824 on Chuangxin Cloud?
3. Are the CHS4004824 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CHS4004824?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CHS4004824.
7.How to contact us to get technical supports, such as CHS4004824 pin diagram, CHS4004824 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CHS4004824 CHS4004824-L2 CHS4004824-R CHS4004824-L5 CHS4004824-U
Part Number CHS4004824 CHS4004824-L2 CHS4004824-R CHS4004824-L5 CHS4004824-U
Manufacturer Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc.
Series CHS (400W) CHS (400W) CHS (400W) CHS (400W) CHS (400W)
Package/Case Quarter Brick Quarter Brick Quarter Brick Quarter Brick Quarter Brick
Packaging Box Box Box Box Box
Product Status Active Active Active Active Active
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
Number of Outputs 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Min) 36V 36V 36V 36V 36V
Voltage - Input (Max) 76V 76V 76V 76V 76V
Voltage - Output 1 24V 24V 24V 24V 24V
Voltage - Output 4 - - - - -
Current - Output (Max) 16.5A 16.5A 16.5A 16.5A 16.5A
Power (Watts) 396 W 396 W 396 W 396 W 396 W
Voltage - Isolation 2.25 kV 2.25 kV 2.25 kV 2.25 kV 2.25 kV
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Efficiency 94.5% 94.5% 94.5% 94.5% 94.5%