KEMET C0805X103F1GEC
Part No.:
C0805X103F1GEC
Datasheet:
Chuangxin CloudC0805X103F1GEC.pdf
Description:
CAP CER 0805 10NF 100V C0G 1%
Series:
ESD SMD Comm C0G
Packaging:
Bulk
Capacitance:
10000 pF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
100V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, Soft Termination
Ratings:
Applications:
Boardflex Sensitive, ESD Protection
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.039" (1.00mm)
Datasheet:
1. How to order C0805X103F1GEC on Chuangxin Cloud?
3. Are the C0805X103F1GEC price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C0805X103F1GEC?
Image C0805X103F1GEC7210 C0805X103F1GEC7800 C0805X103F1GECAUTO7210 C0805X103F1GEC C0805X103F1GECAUTO
Manufacturer KEMET KEMET KEMET KEMET KEMET
Series ESD SMD Comm C0G ESD SMD Comm C0G ESD SMD Comm C0G ESD SMD Comm C0G ESD SMD Comm C0G
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Capacitance 10000 pF 10000 pF 10000 pF 10000 pF 10000 pF
Tolerance ±1% ±1% ±1% ±1% ±1%
Voltage - Rated 100V 100V 100V 100V 100V
Temperature Coefficient C0G, NP0 C0G, NP0 C0G, NP0 C0G, NP0 C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Ratings - - - - -
Failure Rate - - - - -
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Thickness (Max) 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm)