Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZG04-47TR
Part No.:
BZG04-47TR
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
Chuangxin CloudBZG04-47TR.pdf
Description:
TVS DIODE 47VWM 78.6VC DO214AC
Manufacturer:
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Series:
BZG04
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
47V
Voltage - Breakdown (Min):
52V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
78.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
3.8A
Power - Peak Pulse:
300W
Power Line Protection:
No
Applications:
Capacitance @ Frequency:
330pF @ 1MHz