Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZG04-100TR3
Part No.:
BZG04-100TR3
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
Chuangxin CloudBZG04-100TR3.pdf
Description:
TVS DIODE 100VWM 167VC DO214AC
Manufacturer:
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Series:
BZG04
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
100V
Voltage - Breakdown (Min):
114V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
167V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
1.8A
Power - Peak Pulse:
300W
Power Line Protection:
No
Applications:
Capacitance @ Frequency:
170pF @ 1MHz
Operating Temperature:
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Datasheet:
1. How to order BZG04-100TR3 on Chuangxin Cloud?
3. Are the BZG04-100TR3 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZG04-100TR3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BZG04-100TR3.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BZG04-100TR3 BZG04-10TR3 BZG04-110TR3 BZG04-11TR3 BZG04-120TR3
Part Number BZG04-100TR3 BZG04-10TR3 BZG04-110TR3 BZG04-11TR3 BZG04-120TR3
Package/Case DO-214AC, SMA DO-214AC, SMA DO-214AC, SMA DO-214AC, SMA DO-214AC, SMA
Series BZG04 BZG04 BZG04 BZG04 BZG04
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Type Zener Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 100V 100V 100V 100V 100V
Voltage - Breakdown (Min) 114V 114V 114V 114V 114V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 167V 167V 167V 167V 167V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 1.8A 1.8A 1.8A 1.8A 1.8A
Power - Peak Pulse 300W 300W 300W 300W 300W
Power Line Protection No No No No No
Applications - - - - -
Capacitance @ Frequency 170pF @ 1MHz 170pF @ 1MHz 170pF @ 1MHz 170pF @ 1MHz 170pF @ 1MHz