Amphenol ICC (FCI) BTFW14R-3RSTE4LF
Part No.:
BTFW14R-3RSTE4LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Category:
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudBTFW14R-3RSTE4LF.pdf
Description:
CONN RCPT 14POS R/A SMD TIN
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Series:
BTFW
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle, Outer Shroud Contacts
Number of Positions:
14
Pitch:
0.039" (1.00mm)
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Surface Mount, Right Angle
Features:
Solder Retention
Contact Finish:
Tin
Contact Finish Thickness:
Mated Stacking Heights:
Height Above Board:
0.299" (7.60mm)
Datasheet:
1. How to order BTFW14R-3RSTE4LF on Chuangxin Cloud?
3. Are the BTFW14R-3RSTE4LF price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BTFW14R-3RSTE4LF?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BTFW14R-3RSTE4LF BTFW14R-3RSTE1LF BTFW14R-3RD7LF BTFW14R-3RDA7LF BTFW14R-3RSTAE4LF
Part Number BTFW14R-3RSTE4LF BTFW14R-3RSTE1LF BTFW14R-3RD7LF BTFW14R-3RDA7LF BTFW14R-3RSTAE4LF
Series BTFW BTFW BTFW BTFW BTFW
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Number of Positions 14 14 14 14 14
Pitch 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm)
Number of Rows 2 2 2 2 2
Features Solder Retention Solder Retention Solder Retention Solder Retention Solder Retention
Contact Finish Tin Tin Tin Tin Tin
Height Above Board 0.299" (7.60mm) 0.299" (7.60mm) 0.299" (7.60mm) 0.299" (7.60mm) 0.299" (7.60mm)