JST Sales America Inc. BM40B-SRDS-G-TF
Part No.:
BM40B-SRDS-G-TF
Datasheet:
Chuangxin CloudBM40B-SRDS-G-TF.pdf
Description:
CONN HEADER SMD 40POS 1MM
Series:
SHD
Contact Type:
Male Pin
Pitch - Mating:
0.039" (1.00mm)
Fastening Type:
Push-Pull
Insulation Height:
0.167" (4.25mm)
Contact Shape:
Square
Insulation Material:
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Features:
Pick and Place, Solder Retention
Current Rating (Amps):
1A
Datasheet:
1. How to order BM40B-SRDS-G-TF on Chuangxin Cloud?
3. Are the BM40B-SRDS-G-TF price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BM40B-SRDS-G-TF?
Image BM40B-SRDS-G-TF BM40B-SRDS-A-G-TF BM40B-SHLDS-G-TFT BM40B-GHDS-G-TF
Part Number BM40B-SRDS-G-TF BM40B-SRDS-A-G-TF BM40B-SHLDS-G-TFT BM40B-GHDS-G-TF
Series SHD SHD SHD SHD
Contact Type Male Pin Male Pin Male Pin Male Pin
Pitch - Mating 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm)
Termination Solder Solder Solder Solder
Fastening Type Push-Pull Push-Pull Push-Pull Push-Pull
Overall Contact Length - - - -
Insulation Height 0.167" (4.25mm) 0.167" (4.25mm) 0.167" (4.25mm) 0.167" (4.25mm)
Contact Shape Square Square Square Square
Current Rating (Amps) 1A 1A 1A 1A