JST Sales America Inc. BM40B-GHDS-G-TF
Part No.:
BM40B-GHDS-G-TF
Manufacturer:
JST Sales America Inc.
Category:
Headers, Male Pins
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudBM40B-GHDS-G-TF.pdf
Description:
CONN HEADER SMD 40POS 1.25MM
Manufacturer:
JST Sales America Inc.
Series:
GHD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Connector Type:
Header
Contact Type:
Outer Shroud Contact
Pitch - Mating:
0.049" (1.25mm)
Number of Positions:
40
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
Number of Positions Loaded:
All
Style:
Board to Cable/Wire
Shrouding:
Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:
Surface Mount
Termination:
Solder
Fastening Type:
Locking Ramp
Contact Length - Mating:
Contact Length - Post:
Overall Contact Length:
Insulation Height:
0.197" (5.00mm)
Contact Shape:
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish - Post:
Contact Material:
Phosphor Bronze
Insulation Material:
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Features:
Solder Retention
Current Rating (Amps):
1A
Datasheet:
1. How to order BM40B-GHDS-G-TF on Chuangxin Cloud?
3. Are the BM40B-GHDS-G-TF price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BM40B-GHDS-G-TF?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BM40B-SRDS-G-TF BM40B-SRDS-A-G-TF BM40B-SHLDS-G-TFT BM40B-GHDS-G-TF
Part Number BM40B-SRDS-G-TF BM40B-SRDS-A-G-TF BM40B-SHLDS-G-TFT BM40B-GHDS-G-TF
Series GHD GHD GHD GHD
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active
Connector Type Header Header Header Header
Contact Type Outer Shroud Contact Outer Shroud Contact Outer Shroud Contact Outer Shroud Contact
Pitch - Mating 0.049" (1.25mm) 0.049" (1.25mm) 0.049" (1.25mm) 0.049" (1.25mm)
Number of Positions 40 40 40 40
Number of Rows 2 2 2 2
Row Spacing - Mating - - - -
Number of Positions Loaded All All All All
Style Board to Cable/Wire Board to Cable/Wire Board to Cable/Wire Board to Cable/Wire
Shrouding Shrouded - 4 Wall Shrouded - 4 Wall Shrouded - 4 Wall Shrouded - 4 Wall
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Termination Solder Solder Solder Solder
Fastening Type Locking Ramp Locking Ramp Locking Ramp Locking Ramp
Contact Length - Post - - - -
Overall Contact Length - - - -
Insulation Height 0.197" (5.00mm) 0.197" (5.00mm) 0.197" (5.00mm) 0.197" (5.00mm)
Contact Shape - - - -
Contact Finish - Mating Gold Gold Gold Gold
Contact Finish - Post - - - -
Contact Material Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze
Features Solder Retention Solder Retention Solder Retention Solder Retention
Current Rating (Amps) 1A 1A 1A 1A