JST Sales America Inc. BM40B-SHLDS-G-TFT
Part No.:
BM40B-SHLDS-G-TFT
Datasheet:
Chuangxin CloudBM40B-SHLDS-G-TFT.pdf
Description:
CONN HEADER SMD 40POS 1MM
Series:
SHLD
Contact Type:
Non-Gendered
Pitch - Mating:
0.039" (1.00mm)
Fastening Type:
Latch Holder
Insulation Height:
0.159" (4.05mm)
Insulation Material:
Polyamide (PA), Nylon
Features:
Solder Retention
Current Rating (Amps):
1A
Datasheet:
1. How to order BM40B-SHLDS-G-TFT on Chuangxin Cloud?
3. Are the BM40B-SHLDS-G-TFT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BM40B-SHLDS-G-TFT?
Image BM40B-SRDS-G-TF BM40B-SRDS-A-G-TF BM40B-SHLDS-G-TFT BM40B-GHDS-G-TF
Part Number BM40B-SRDS-G-TF BM40B-SRDS-A-G-TF BM40B-SHLDS-G-TFT BM40B-GHDS-G-TF
Series SHLD SHLD SHLD SHLD
Contact Type Non-Gendered Non-Gendered Non-Gendered Non-Gendered
Pitch - Mating 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm)
Termination Solder Solder Solder Solder
Fastening Type Latch Holder Latch Holder Latch Holder Latch Holder
Overall Contact Length - - - -
Insulation Height 0.159" (4.05mm) 0.159" (4.05mm) 0.159" (4.05mm) 0.159" (4.05mm)
Features Solder Retention Solder Retention Solder Retention Solder Retention
Current Rating (Amps) 1A 1A 1A 1A