SMC Diode Solutions 30CTQ060-1
Part No.:
30CTQ060-1
Package:
TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
Datasheet:
Chuangxin Cloud30CTQ060-1.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOT 60V 15A TO-262
Package/Case:
Packaging:
Tube
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
60 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
620 mV @ 15 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 mA @ 60 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-262
Datasheet:
Chuangxin Cloud30CTQ060-1.pdf
1. How to order 30CTQ060-1 on Chuangxin Cloud?
3. Are the 30CTQ060-1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 30CTQ060-1?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 30CTQ060-1.
7.How to contact us to get technical supports, such as 30CTQ060-1 pin diagram, 30CTQ060-1 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 30CTQ060-1 30CTQ060 30CTQ060S
Part Number 30CTQ060-1 30CTQ060 30CTQ060S
Manufacturer SMC Diode Solutions SMC Diode Solutions SMC Diode Solutions
Series - - -
Packaging Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode 1 Pair Common Cathode 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky Schottky Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 60 V 60 V 60 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 15A 15A 15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 620 mV @ 15 A 620 mV @ 15 A 620 mV @ 15 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 mA @ 60 V 1 mA @ 60 V 1 mA @ 60 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C -55°C ~ 175°C -55°C ~ 175°C