SMC Diode Solutions 30CTQ060S
Part No.:
30CTQ060S
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
Chuangxin Cloud30CTQ060S.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOTT 60V 15A D2PAK
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
60 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
620 mV @ 15 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 mA @ 60 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
D2PAK
Datasheet:
Chuangxin Cloud30CTQ060S.pdf
1. How to order 30CTQ060S on Chuangxin Cloud?
3. Are the 30CTQ060S price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 30CTQ060S?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 30CTQ060S.
7.How to contact us to get technical supports, such as 30CTQ060S pin diagram, 30CTQ060S datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 30CTQ060S
Part Number 30CTQ060S
Manufacturer SMC Diode Solutions
Series -
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 60 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 620 mV @ 15 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 mA @ 60 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C