Image 30CTQ060-1 30CTQ060 30CTQ060S
Part Number 30CTQ060-1 30CTQ060 30CTQ060S
Manufacturer SMC Diode Solutions SMC Diode Solutions SMC Diode Solutions
Series - - -
Package/Case TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3
Packaging Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode 1 Pair Common Cathode 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky Schottky Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 60 V 60 V 60 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 15A 15A 15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 620 mV @ 15 A 620 mV @ 15 A 620 mV @ 15 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) - - -
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 mA @ 60 V 1 mA @ 60 V 1 mA @ 60 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C -55°C ~ 175°C -55°C ~ 175°C