onsemi 1SMB7.5AT3
Part No.:
1SMB7.5AT3
Datasheet:
Chuangxin Cloud1SMB7.5AT3.pdf
Description:
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMB
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
7.5V
Voltage - Breakdown (Min):
8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
12.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
46.5A
Power - Peak Pulse:
600W
Capacitance @ Frequency:
1890pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Datasheet:
Chuangxin Cloud1SMB7.5AT3.pdf
1. How to order 1SMB7.5AT3 on Chuangxin Cloud?
3. Are the 1SMB7.5AT3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1SMB7.5AT3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1SMB7.5AT3.
7.How to contact us to get technical supports, such as 1SMB7.5AT3 pin diagram, 1SMB7.5AT3 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 1SMB7.5AT3 1SMB75AT3 1SMB70AT3G 1SMB75AT3G 1SMB70AT3
Part Number 1SMB7.5AT3 1SMB75AT3 1SMB70AT3G 1SMB75AT3G 1SMB70AT3
Manufacturer onsemi onsemi onsemi onsemi onsemi
Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
Series - - - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Type Zener Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 7.5V 7.5V 7.5V 7.5V 7.5V
Voltage - Breakdown (Min) 8.33V 8.33V 8.33V 8.33V 8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 12.9V 12.9V 12.9V 12.9V 12.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 46.5A 46.5A 46.5A 46.5A 46.5A
Power - Peak Pulse 600W 600W 600W 600W 600W
Power Line Protection No No No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency 1890pF @ 1MHz 1890pF @ 1MHz 1890pF @ 1MHz 1890pF @ 1MHz 1890pF @ 1MHz