JAE Electronics WP6C-S030VA1-R6000
Part No.:
WP6C-S030VA1-R6000
Manufacturer:
JAE Electronics
Category:
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudWP6C-S030VA1-R6000.pdf
Description:
CONN RCPT 30POS SMD GOLD
Manufacturer:
JAE Electronics
Series:
WP6C
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions:
30
Pitch:
0.016" (0.40mm)
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Surface Mount
Features:
Solder Retention
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
4.00µin (0.100µm)
Mated Stacking Heights:
0.8mm
Height Above Board:
0.031" (0.80mm)
Datasheet:
1. How to order WP6C-S030VA1-R6000 on Chuangxin Cloud?
3. Are the WP6C-S030VA1-R6000 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of WP6C-S030VA1-R6000?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image WP6C-P024VA1-R500 WP6C-P030VA1-R500 WP6C-P024VA1-R6000 WP6C-S030VA1-R6000 WP6C-S024VA1-R6000
Manufacturer JAE Electronics JAE Electronics JAE Electronics JAE Electronics JAE Electronics
Series WP6C WP6C WP6C WP6C WP6C
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Number of Positions 30 30 30 30 30
Pitch 0.016" (0.40mm) 0.016" (0.40mm) 0.016" (0.40mm) 0.016" (0.40mm) 0.016" (0.40mm)
Number of Rows 2 2 2 2 2
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Features Solder Retention Solder Retention Solder Retention Solder Retention Solder Retention
Contact Finish Gold Gold Gold Gold Gold
Mated Stacking Heights 0.8mm 0.8mm 0.8mm 0.8mm 0.8mm
Height Above Board 0.031" (0.80mm) 0.031" (0.80mm) 0.031" (0.80mm) 0.031" (0.80mm) 0.031" (0.80mm)