CUI Inc. VQB75W-Q24-S12
Part No.:
VQB75W-Q24-S12
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
8-DIP Module, 1/4 Brick
Datasheet:
Chuangxin CloudVQB75W-Q24-S12.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 12V 75W
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
VQB75W (75W)
Package/Case:
8-DIP Module, 1/4 Brick
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
9V
Voltage - Input (Max):
36V
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
6.25A
Power (Watts):
75 W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C
Efficiency:
86%
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Quarter Brick
Control Features:
Enable, Active High
Approval Agency:
UL
Standard Number:
Datasheet:
1. How to order VQB75W-Q24-S12 on Chuangxin Cloud?
3. Are the VQB75W-Q24-S12 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of VQB75W-Q24-S12?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image VQB75W-Q48-S24 VQB75W-Q24-S12 VQB75W-Q24-S24 VQB75W-Q48-S12 VQB75W-Q48-S15
Part Number VQB75W-Q48-S24 VQB75W-Q24-S12 VQB75W-Q24-S24 VQB75W-Q48-S12 VQB75W-Q48-S15
Manufacturer CUI Inc. CUI Inc. CUI Inc. CUI Inc. CUI Inc.
Series VQB75W (75W) VQB75W (75W) VQB75W (75W) VQB75W (75W) VQB75W (75W)
Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
Product Status Active Active Active Active Active
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
Number of Outputs 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Min) 9V 9V 9V 9V 9V
Voltage - Input (Max) 36V 36V 36V 36V 36V
Voltage - Output 1 12V 12V 12V 12V 12V
Voltage - Output 2 - - - - -
Voltage - Output 3 - - - - -
Voltage - Output 4 - - - - -
Current - Output (Max) 6.25A 6.25A 6.25A 6.25A 6.25A
Power (Watts) 75 W 75 W 75 W 75 W 75 W
Voltage - Isolation 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Operating Temperature -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C
Efficiency 86% 86% 86% 86% 86%