Taiwan Semiconductor Corporation TS2940CZ33
Part No.:
TS2940CZ33
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-220-3
Datasheet:
Chuangxin CloudTS2940CZ33.pdf
Description:
1A 3.3V ULTRA LOW DROPOUT VOLTAG
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
26V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.8V @ 800mA
Current - Output:
1A
Current - Quiescent (Iq):
15 mA
Current - Supply (Max):
110 mA
PSRR:
Control Features:
Current Limit
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Over Voltage
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220
Datasheet:
Chuangxin CloudTS2940CZ33.pdf
1. How to order TS2940CZ33 on Chuangxin Cloud?
3. Are the TS2940CZ33 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TS2940CZ33?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TS2940CZ33.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as TS2940CZ33 pin diagram, TS2940CZ33 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TS2940CZ33 C0G TS2940CZ33
Part Number TS2940CZ33 C0G TS2940CZ33
Manufacturer Taiwan Semiconductor Corporation Taiwan Semiconductor Corporation
Series - -
Package/Case TO-220-3 TO-220-3
Packaging Tube Tube
Product Status Active Active
Output Configuration Positive Positive
Output Type Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1
Voltage - Input (Max) 26V 26V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V 3.3V
Voltage - Output (Max) - -
Voltage Dropout (Max) 0.8V @ 800mA 0.8V @ 800mA
Current - Output 1A 1A
Current - Quiescent (Iq) 15 mA 15 mA
Current - Supply (Max) 110 mA 110 mA
PSRR - -
Control Features Current Limit Current Limit
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C (TJ)