Taiwan Semiconductor Corporation TS2940CZ33 C0G
Part No.:
TS2940CZ33 C0G
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-220-3
Datasheet:
Chuangxin CloudTS2940CZ33 C0G.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 1A TO220
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
26V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.8V @ 800mA
Current - Output:
1A
Current - Quiescent (Iq):
15 mA
Current - Supply (Max):
110 mA
PSRR:
Control Features:
Protection Features:
Over Voltage, Thermal Shutdown, Transient Voltage
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220
Datasheet:
1. How to order TS2940CZ33 C0G on Chuangxin Cloud?
3. Are the TS2940CZ33 C0G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TS2940CZ33 C0G?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TS2940CZ33 C0G
Part Number TS2940CZ33 C0G
Manufacturer Taiwan Semiconductor Corporation
Series -
Package/Case TO-220-3
Packaging Tube
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 26V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.8V @ 800mA
Current - Output 1A
Current - Quiescent (Iq) 15 mA
Current - Supply (Max) 110 mA
PSRR -
Control Features -
Protection Features Over Voltage, Thermal Shutdown, Transient Voltage
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)