Texas Instruments TPS799285DDCT
Part No.:
TPS799285DDCT
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
Chuangxin CloudTPS799285DDCT.pdf
Description:
IC REG LIN 2.85V 200MA SOT23-5
Package/Case:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage - Input (Max):
6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.85V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.18V @ 200mA
Current - Output:
200mA
PSRR:
70dB ~ 38dB (100Hz ~ 100kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
SOT-23-THIN
Datasheet:
1. How to order TPS799285DDCT on Chuangxin Cloud?
3. Are the TPS799285DDCT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TPS799285DDCT?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TPS799285DDCT.
Image TPS799285DDCT TPS799285DDCTG4
Part Number TPS799285DDCT TPS799285DDCTG4
Manufacturer Texas Instruments Texas Instruments
Series - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Output Configuration Positive Positive
Output Type Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1
Voltage - Input (Max) 6.5V 6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.85V 2.85V
Voltage - Output (Max) - -
Voltage Dropout (Max) 0.18V @ 200mA 0.18V @ 200mA
Current - Output 200mA 200mA
Current - Quiescent (Iq) 60 µA 60 µA
Current - Supply (Max) - -
PSRR 70dB ~ 38dB (100Hz ~ 100kHz) 70dB ~ 38dB (100Hz ~ 100kHz)
Control Features Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C