Texas Instruments TPS799285DDCTG4
Part No.:
TPS799285DDCTG4
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
Chuangxin CloudTPS799285DDCTG4.pdf
Description:
IC REG LIN 2.85V 200MA SOT23-5
Package/Case:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Voltage - Input (Max):
6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.85V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.18V @ 200mA
Current - Output:
200mA
PSRR:
70dB ~ 38dB (100Hz ~ 100kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
SOT-23-THIN
Datasheet:
1. How to order TPS799285DDCTG4 on Chuangxin Cloud?
3. Are the TPS799285DDCTG4 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TPS799285DDCTG4?
Image TPS799285DDCTG4
Part Number TPS799285DDCTG4
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Package/Case SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Discontinued at Digi-Key
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.85V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.18V @ 200mA
Current - Output 200mA
Current - Quiescent (Iq) 60 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 70dB ~ 38dB (100Hz ~ 100kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C