Toshiba Semiconductor and Storage TCR5BM105,L3F
Part No.:
TCR5BM105,L3F
Package:
4-XDFN Exposed Pad
Datasheet:
Chuangxin CloudTCR5BM105,L3F.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.05V 500MA 5DFNB
Series:
TCR5BM
Package/Case:
4-XDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.05V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.14V @ 500mA
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
36 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
98dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Supplier Device Package:
5-DFNB (1.2x1.2)
Datasheet:
1. How to order TCR5BM105,L3F on Chuangxin Cloud?
3. Are the TCR5BM105,L3F price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TCR5BM105,L3F?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TCR5BM105,L3F.
Image TCR5BM105A,L3F TCR5BM105,L3F
Part Number TCR5BM105A,L3F TCR5BM105,L3F
Manufacturer Toshiba Semiconductor and Storage Toshiba Semiconductor and Storage
Series TCR5BM TCR5BM
Package/Case 4-XDFN Exposed Pad 4-XDFN Exposed Pad
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Output Configuration Positive Positive
Output Type Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1
Voltage - Input (Max) 5.5V 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.05V 1.05V
Voltage - Output (Max) - -
Voltage Dropout (Max) 0.14V @ 500mA 0.14V @ 500mA
Current - Output 500mA 500mA
Current - Quiescent (Iq) 36 µA 36 µA
Current - Supply (Max) - -
PSRR 98dB (1kHz) 98dB (1kHz)
Control Features Enable Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C