Toshiba Semiconductor and Storage TCR5BM105A,L3F
Part No.:
TCR5BM105A,L3F
Package:
4-XDFN Exposed Pad
Datasheet:
Chuangxin CloudTCR5BM105A,L3F.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.05V 500MA 5DFNB
Series:
TCR5BM
Package/Case:
4-XDFN Exposed Pad
Product Status:
Active
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.05V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.14V @ 500mA
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
36 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
98dB (1kHz)
Control Features:
Current Limit, Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Supplier Device Package:
5-DFNB (1.2x1.2)
Datasheet:
1. How to order TCR5BM105A,L3F on Chuangxin Cloud?
3. Are the TCR5BM105A,L3F price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TCR5BM105A,L3F?
Image TCR5BM105A,L3F
Part Number TCR5BM105A,L3F
Manufacturer Toshiba Semiconductor and Storage
Series TCR5BM
Package/Case 4-XDFN Exposed Pad
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.05V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.14V @ 500mA
Current - Output 500mA
Current - Quiescent (Iq) 36 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 98dB (1kHz)
Control Features Current Limit, Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 85°C