Toshiba Semiconductor and Storage TCR3DF29,LM(CT
Part No.:
TCR3DF29,LM(CT
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Chuangxin CloudTCR3DF29,LM(CT.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.9V 300MA SMV
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.9V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.27V @ 300mA
Current - Output:
300mA
PSRR:
70dB (1kHz)
Protection Features:
Inrush Current, Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
SMV
Datasheet:
1. How to order TCR3DF29,LM(CT on Chuangxin Cloud?
3. Are the TCR3DF29,LM(CT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TCR3DF29,LM(CT?
Image TCR3DF295,LM(CT TCR3DF29,LM(CT
Part Number TCR3DF295,LM(CT TCR3DF29,LM(CT
Manufacturer Toshiba Semiconductor and Storage Toshiba Semiconductor and Storage
Series TCR3DF TCR3DF
Package/Case SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Output Configuration Positive Positive
Output Type Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1
Voltage - Input (Max) 5.5V 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.9V 2.9V
Voltage - Output (Max) - -
Voltage Dropout (Max) 0.27V @ 300mA 0.27V @ 300mA
Current - Output 300mA 300mA
Current - Quiescent (Iq) - -
Current - Supply (Max) - -
PSRR 70dB (1kHz) 70dB (1kHz)
Control Features Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C