Toshiba Semiconductor and Storage TCR3DF295,LM(CT
Part No.:
TCR3DF295,LM(CT
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Chuangxin CloudTCR3DF295,LM(CT.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.95V 300MA SMV
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.95V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.27V @ 300mA
Current - Output:
300mA
PSRR:
70dB (1kHz)
Protection Features:
Inrush Current, Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
SMV
Datasheet:
1. How to order TCR3DF295,LM(CT on Chuangxin Cloud?
3. Are the TCR3DF295,LM(CT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TCR3DF295,LM(CT?
Image TCR3DF295,LM(CT
Part Number TCR3DF295,LM(CT
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.95V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.27V @ 300mA
Current - Output 300mA
Current - Quiescent (Iq) -
Current - Supply (Max) -
PSRR 70dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Inrush Current, Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 85°C