Toshiba Semiconductor and Storage TCR2LN115,LF(SE
Part No.:
TCR2LN115,LF(SE
Manufacturer:
Toshiba Semiconductor and Storage
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
4-XFDFN Exposed Pad
Datasheet:
Chuangxin CloudTCR2LN115,LF(SE.pdf
Description:
LDO REG VOUT=1.15V I=200MA
Manufacturer:
Series:
TCR2LN
Package/Case:
4-XFDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.15V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.28V @ 150mA
Current - Output:
200mA
Current - Quiescent (Iq):
2 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
4-SDFN (0.8x0.8)
Datasheet:
1. How to order TCR2LN115,LF(SE on Chuangxin Cloud?
3. Are the TCR2LN115,LF(SE price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TCR2LN115,LF(SE?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TCR2LN115,LF(SE TCR2LN115,LF
Part Number TCR2LN115,LF(SE TCR2LN115,LF
Manufacturer Toshiba Semiconductor and Storage Toshiba Semiconductor and Storage
Series TCR2LN TCR2LN
Package/Case 4-XFDFN Exposed Pad 4-XFDFN Exposed Pad
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Output Configuration Positive Positive
Output Type Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1
Voltage - Input (Max) 5.5V 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.15V 1.15V
Voltage - Output (Max) - -
Voltage Dropout (Max) 1.28V @ 150mA 1.28V @ 150mA
Current - Output 200mA 200mA
Current - Quiescent (Iq) 2 µA 2 µA
Current - Supply (Max) - -
PSRR - -
Control Features Enable Enable
Protection Features Over Current Over Current
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TJ) -40°C ~ 85°C (TJ)