Toshiba Semiconductor and Storage TCR2LN115,LF
Part No.:
TCR2LN115,LF
Package:
4-XFDFN Exposed Pad
Description:
IC REG LINEAR 1.15V 200MA 4SDFN
Series:
TCR2LN
Package/Case:
4-XFDFN Exposed Pad
Product Status:
Obsolete
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.15V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.28V @ 150mA
Current - Output:
200mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Supplier Device Package:
4-SDFN (0.8x0.8)
1. How to order TCR2LN115,LF on Chuangxin Cloud?
3. Are the TCR2LN115,LF price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TCR2LN115,LF?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TCR2LN115,LF.
Image TCR2LN115,LF(SE TCR2LN115,LF
Part Number TCR2LN115,LF(SE TCR2LN115,LF
Manufacturer Toshiba Semiconductor and Storage Toshiba Semiconductor and Storage
Series TCR2LN TCR2LN
Package/Case 4-XFDFN Exposed Pad 4-XFDFN Exposed Pad
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete
Output Configuration Positive Positive
Output Type Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1
Voltage - Input (Max) 5.5V 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.15V 1.15V
Voltage - Output (Max) - -
Voltage Dropout (Max) 1.28V @ 150mA 1.28V @ 150mA
Current - Output 200mA 200mA
Current - Quiescent (Iq) 2 µA 2 µA
Current - Supply (Max) - -
PSRR - -
Control Features Enable Enable
Protection Features Over Current Over Current
Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C