Eaton - Electronics Division STS521120U351
Part No.:
STS521120U351
Package:
SC-79, SOD-523
Datasheet:
Chuangxin CloudSTS521120U351.pdf
Description:
TVS DIODE 12VWM 25VC SOD523
Package/Case:
SC-79, SOD-523
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
12V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
25V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
120W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
35pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C (TJ)
Supplier Device Package:
SOD-523
Datasheet:
1. How to order STS521120U351 on Chuangxin Cloud?
3. Are the STS521120U351 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STS521120U351?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STS521120U351.
Image STS521120U351 STS521120U351AH
Part Number STS521120U351 STS521120U351AH
Manufacturer Eaton - Electronics Division Eaton - Electronics Division
Package/Case SC-79, SOD-523 SC-79, SOD-523
Series ST ST
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V (Max) 12V (Max)
Voltage - Breakdown (Min) 13.3V 13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 25V 25V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6A (8/20µs) 6A (8/20µs)
Power - Peak Pulse 120W 120W
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency 35pF @ 1MHz 35pF @ 1MHz
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TJ) -55°C ~ 125°C (TJ)