Micro Commercial Co SMF40A-TP
Part No.:
SMF40A-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Datasheet:
Chuangxin CloudSMF40A-TP.pdf
Description:
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SOD123FL
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
40V
Voltage - Breakdown (Min):
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
3.1A
Power - Peak Pulse:
200W
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C (TA)
Supplier Device Package:
SOD-123FL
Datasheet:
Chuangxin CloudSMF40A-TP.pdf
1. How to order SMF40A-TP on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMF40A-TP price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMF40A-TP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMF40A-TP.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMF40A-TP pin diagram, SMF40A-TP datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMF40A-TP SMF40AHE3-TP SMF40AQ-TP
Part Number SMF40A-TP SMF40AHE3-TP SMF40AQ-TP
Manufacturer Micro Commercial Co Micro Commercial Co Micro Commercial Co
Package/Case SOD-123F SOD-123F SOD-123F
Series - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1
Bidirectional Channels - - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 40V 40V 40V
Voltage - Breakdown (Min) 44.4V 44.4V 44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 64.5V 64.5V 64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 3.1A 3.1A 3.1A
Power - Peak Pulse 200W 200W 200W
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -65°C ~ 175°C (TA) -65°C ~ 175°C (TA) -65°C ~ 175°C (TA)